Det nya året började ungefär som det gamla slutade det vill säga begränsat med snö men så pass att det gick göra ett par svängar i omgivningarna, typ Baksjöbodarna-Tjutbodarna-Älgsjön-Stor-Åksjön-Sandnäsbodarna å hem igen. En trevlig tur tillsammans med gamla bekanta som tittar till oss ibland. Tanken var att vi skulle luncha vid Älgsjön men alla hade glömt den nödvändiga utrustningen för att fixa en hamburgare. Så det var bara att styra mot Sandnäs-skogarna, för vid Stor-Åksjön vet ju alla att det finns grillgaller.

Så småningom började det likna riktig vinter med fluffig snö som lockade till lite längre utflykter, till exempel en ensamtur till Sör-vickran och Turingen som fick ett lunchbesök tillsammans med våra norska vänner.
Tyvärr varade glädjen inte så länge då det kom flera varmluftsattacker som hotade att göra slut på all snö. Dessutom trycktes det upp mängder med vatten på sjöisarna. När så skoterspåren frös bildades kraftiga isvallar som blev besvärliga att passera och även bearbeta om det var längs skoterlederna.
Månaden avslutades med minusgrader så än fanns det hopp.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar